PIC32MX220F032D-50I/TL IC MCU 32BIT 32KB FLASH 44VTLA Microchip Technology
Sanhuang electronics (Hong Kong) Co., Limited
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : Microchip Technology
Model Number : PIC32MX220F032D-50I/TL
MOQ : 1
Price : Based on current price
Payment Terms : T/T
Supply Ability : In stock
Delivery Time : 3-5 work days
Packaging Details : anti-static bag & cardboard box
Core Processor : MIPS32® M4K™
Core Size : 32-Bit Single-Core
Speed : 50MHz
Connectivity : I²C, IrDA, LINbus, PMP, SPI, UART/USART, USB OTG
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O : 33
Program Memory Size : 32KB (32K x 8)
Program Memory Type : FLASH
EEPROM Size : -
RAM Size : 8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 2.3V ~ 3.6V
Data Converters : A/D 13x10b
Oscillator Type : Internal
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type : Surface Mount
Package / Case : 44-VFTLA Exposed Pad
Supplier Device Package : 44-VTLA (6x6)
Contact Now
Specifications
AttributeAttribute Value
ManufacturerMicrochip Technology
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesPIC® 32MX
Packaging Tube Alternate Packaging
Number-of-I-O33 I/O
Speed50MHz
EEPROM-Size -
Core-Processor MIPS32R M4K?
RAM-Size 8K x 8
Program Memory FLASH
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
ConnectivityI2C, IrDA, LIN, PMP, SPI, UART/USART, USB OTG
Core-Size32-Bit
Data-Converters A/D 13x10b
Oscillator-Type Internal
Descriptions
MIPS32? M4K? PIC? 32MX Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 32KB (32K x 8) FLASH 44-VTLA (6x6)
MCU 32-bit PIC RISC 32KB Flash 2.5V/3.3V 44-Pin VTLA EP Tube
32-bit Microcontrollers - MCU 32-bit family 32 KB 8 KB RAM, 50MHz