STM32L071CZY6TR IC MCU 32BIT 192KB FLASH 49WLCSP STMicroelectronics
Sanhuang electronics (Hong Kong) Co., Limited
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : STMicroelectronics
Model Number : STM32L071CZY6TR
MOQ : 1
Price : Based on current price
Payment Terms : T/T
Supply Ability : In stock
Delivery Time : 3-5 work days
Packaging Details : anti-static bag & cardboard box
Core Processor : ARM® Cortex®-M0+
Core Size : 32-Bit Single-Core
Speed : 32MHz
Connectivity : I²C, IrDA, SPI, UART/USART
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O : 40
Program Memory Size : 192KB (192K x 8)
Program Memory Type : FLASH
EEPROM Size : 6K x 8
RAM Size : 20K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 1.65V ~ 3.6V
Data Converters : A/D 13x12b
Oscillator Type : Internal
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type : Surface Mount
Package / Case : 49-UFBGA, WLCSP
Supplier Device Package : 49-WLCSP (3.29x3.26)
Contact Now
Product Details
Description
Features
● STM32 microcontroller with LQFP64 package
● Two types of extension resources
– Arduino Uno Revision 3 connectivity
– STMicroelectronics Morpho extension pin headers for full access to all STM32 I/Os
● mbed-enabled (http://mbed.org)
● On-board ST-LINK/V2-1 debugger/programmer with SWD connector
– selection-mode switch to use the kit as a standalone ST-LINK/V2-1
● Flexible board power supply
– USB VBUS or external source (3.3 V, 5 V, 7 - 12 V)
– Power management access point  Three LEDs
– USB communication (LD1), user LED (LD2), power LED (LD3)
● Two push buttons: USER and RESET
● USB re-enumeration capability: three different interfaces supported on USB
– Virtual Com port
– Mass storage
– Debug port
Specifications
Attribute Attribute Value
Manufacturer STMicroelectronics
Product Category Microcontrollers
Product-Category ARM Microcontrollers - MCU
Brand STMicroelectronics
Descriptions
ARM? Cortex?-M0+ STM32L0 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 192KB (192K x 8) FLASH 49-WLCSP
MCU 32-bit ARM Cortex M0+ RISC 192KB Flash 2.5V/3.3V 49-Pin WLCSP T/R