VNH5019ATR-E IC MTR DRV 5.5-24V MULTIPWRSO-30 STMicroelectronics
Sanhuang electronics (Hong Kong) Co., Limited
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : STMicroelectronics
Model Number : VNH5019ATR-E
MOQ : 1
Price : Based on current price
Payment Terms : T/T
Supply Ability : In stock
Delivery Time : 3-5 work days
Packaging Details : anti-static bag & cardboard box
Motor Type - Stepper : -
Motor Type - AC, DC : Brushed DC
Function : Driver - Fully Integrated, Control and Power Stage
Output Configuration : Half Bridge (2)
Interface : Parallel, PWM
Technology : Power MOSFET
Step Resolution : -
Applications : Automotive
Current - Output : 30A
Voltage - Supply : 5.5V ~ 24V
Voltage - Load : 5.5V ~ 24V
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type : Surface Mount
Package / Case : 30-PowerSOP (0.630", 16.00mm Width)
Supplier Device Package : MultiPowerSO-30
Contact Now
Product Details
DESCRIPTION
The VNH50N04 is a monolithic device made using SGS-THOMSON Vertical Intelligent Power
■ LINEAR CURRENT LIMITATION
■ THERMAL SHUT DOWN
■ SHORT CIRCUIT PROTECTION
■ INTEGRATED CLAMP
■ LOW CURRENT DRAWN FROM INPUT PIN
■ DIAGNOSTIC FEEDBACK THROUGH INPUT PIN
■ ESD PROTECTION
■ DIRECT ACCESS TO THE GATE OF THE POWER MOSFET (ANALOG DRIVING)
■ COMPATIBLE WITH STANDARD POWER MOSFET
■ STANDARD TO-218 PACKAGE
Specifications
Attribute Attribute Value
Manufacturer STMicroelectronics
Product Category Motor Drivers and Controllers
Series ECOPACKR, VIPower?
Packaging Alternate Packaging
Package-Case 30-SOP (0.630", 16.00mm Width) Exposed Pad
Technology Power MOSFET
Mounting-Type Surface Mount
Applications Automotive
Interface Parallel, PWM
Voltage-Supply 5.5 V ~ 24 V
Current-Output 30A
Voltage-Load 5.5 V ~ 24 V
Motor-Type-Stepper -
Motor-Type-AC-DC Brushed DC
Resolution -
Descriptions
Motor Driver Power MOSFET Parallel, PWM MultiPowerSO-30
H-Bridge Motor Driver Automotive 30-Pin MultiPowerSO T/R
Motor / Motion / Ignition Controllers & Drivers Automotive H-Bridge 18mOhm 30A 41V VCC